مسئولیت پرداخت هزینه های تعمیرات املاک استیجاری

نیلوفر کشاورز محمدیان | ۰۲ شهریور ۱۴۰۰
مسئولیت پرداخت هزینه های تعمیرات املاک استیجاری

به موجب قانون مدنی، تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستأجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است مگر آنکه شرط خلاف شده یا عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستأجره لازم می‌باشد.قانون مدنی پرداخت هزینه‌های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده است که شامل تعمیرات جزیی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی می‌شود. هزینه تعمیرات جزیی یا فرعی به عهده مستاجر است و هزینه تعمیرات کلی و اساسی به عهده موجر است. تشخیص هزینه‌های جزیی یا فرعی از هزینه‌های کلی و اساسی، تابع عرف است؛ بنابراین با در نظر گرفتن مکان و زمان قابل تشخیص است. به عنوان مثال هزینه‌های مرتبط با سرویس سالیانه شوفاژ و تعمیرات جزیی آن به عهده مستاجر است و هزینه‌های مرتبط با مشکلات جدی در موتورخانه قطعا بر عهده مالک قرار دارد.بر اساس قانون پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز و تلفن مربوط به واحد به‌ عهده مستأجر است. همچنین پرداخت هزینه تعمیر و سرویس آسانسور به‌ صورت جزئی و هزینه شارژ ساختمان نیز با مستأجر خواهد بود. جبران هر نوع خرابی که مسبب آن مستأجر باشد (مثلا یک لامپ بسوزد یا یک شیشه بشکند)، رفع مشکل فاضلاب پس از چند ‌ماه اقامت مستأجر در محل و نیز پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداری به ‌عهده مستأجر است.در مقابل، هزینه تعمیرات عمده آسانسور یا دیگر نقاط خانه، هزینه رفع مشکل فاضلاب در بدو ورود مستأجر به محل و هزینه عوارض نوسازی شهرداری نیز به ‌عهده صاحبخانه خواهد بود. همچنین تعمیرات ترکیدگی لوله یا هزینه مشکلاتی از این دست را نیز صاحبخانه باید بپردازد و از این جهت مسئولیتی به‌ عهده مستأجر نیست.

همچنین توجه داشته باشید چنانچه مستأجر هزینه تعمیرات و تغییرات کلی انجام شده در مورد اجاره را پرداخت نماید در صورتی می تواند آنها را از موجر مطالبه کند که این تعمیرات با اجازه موجر انجام شده باشد؛ بنابراین قبل از هر اقدامی برای اینگونه تعمیرات مستاجر باید با صاحبخانه تماس بگیرید. صاحب خانه موظف است که در زمان مشحص به شما پاسخ دهد امّا اگر مالک در زمان مناسب پاسخگو نبود و به نظر شما این کار غیر منطقی است، می‌توانید برای تعمیرات با هزینه شخصی اقدام کنید، اما این موضوع را از طریق اظهارنامه به اطلاع مالک برسانید. همچنین تمام فاکتور‌های مخارج را نگه داری کنید تا مدرک مستدلی برای ارائه داشته باشید.

اما اگر او مایل به تعمیر و نگهداری از ملک خود نبود، تکلیف چیست؟ قانون به این سوال چنین پاسخ می‌دهد: در صورتی که موجر از تعمیر ملک استیجاری خودداری کند ابتدا مستاجر به صورت محترمانه از مالک درخواست تعمیر بنا را می‌کند، در صورتی که موجر در تعمیر بنا کوتاهی کند و هزینه تعمیرات بالا باشد، مشکل ایجاد شده در بنا نیز به حدی باشد که مانع استفاده مستاجر از ملک مذکور شود؛ موضوع باعث «فسخ قرارداد» می‌شود و موجر مستحق اجاره بها نخواهد بود. اما در چنین شرایطی به هیچ عنوان مستاجر حق کاهش اجاره در قبال تعمیراتی را که به عهده موجر بوده و خودش پرداخت کرده است را ندارد. اگر در بنا مشکلی جدی ایجاد شود که هزینه تعمیر آن به عهده موجر است و مستاجر هزینه تعمیر آن را متقبل شده باشد موجر به مستاجر بدهکار می‌شود و مستاجر باید به دادگاه اطلاع دهد. در این صورت مرجع قضایی صالح با استفاده از کارشناس مبلغ را بررسی و صورت جلسه می‌کند.

  • ملک استیجاری
  • موجر
  • مستاجر
  • هزینه های تعمیرات
  • هزینه های اساسی